fbpx

När kulturjournalisten och författaren Helena von Zweigbergk ser på sina föräldrars åldrande var det präglat av demens. Trots det är hon inte själv rädd för att börja glömma. Nu har hon skrivit en bok om att bli äldre.

Podd och blogg. ”Jag har tatuerat in, ”Le och vinka!” på min egen arm så då får jag sitta där på boendet och göra just så tänker jag. Jag är konstigt nog inte så orolig för det.”

”Jag har tatuerat in: Le och vinka!”

Hon har haft tid att reflektera över just åldrande på sistone. Detta eftersom hon nyss kommit ut med boken ”Det gamla nya” med vännen och multikonstnären tillika författaren Cilla Ramnek. Boken är en svindlande brevväxling om att dejta som 65+, ta hand om gamla föräldrar, och äldre barn. Om kroppen och knoppen och det där med att vara en äldre kvinna!

Det är en så rolig bok att läsa, tack!

”Å vad skönt, vi var rädda att vi var deppiga och tråkiga!”

Inte alls. Ni är ju jättepositiva, jag nästan ser fram emot att bli äldre men jag oroar mig ständigt för att gå samma öde som min mamma, och min mormor till mötes, att behöva leva med demens när jag är 70+.

”Jag tror man lugnar sig om det med åldern. Det blir inte lika farligt. Men man vill ju ha besök ibland om det nu blir så, av vänner och lite familj såklart”

Ramnek och von Zweigbergk har kryddat boken med träffande citat från andra kloka och galna personer ni mött genom livet. Min favorit är nyss framlidna regissören Susanne Ostens obetalbara citat om alla krämpor som kan drabba den som blir äldre: ”Jaa, men hur ska man annars kunna dö?!”

Lyssna mer på samtalet med Helena von Zweigbergk nedan!

0 0 röster
Betygsätt inlägg

Kommentera inlägget här

Vill du enkelt kunna följa detta kommentarsfält genom att få e-postmeddelande? Klicka på Prenumerera nedan och välj mellan "När någon svarar på min kommentar" eller "På alla kommentarer"

Prenumerera
Jag vill få e-post:

0 Kommentarer
Äldsta
Senaste
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Vi behöver stöd från dig som tycker att vårt arbete är viktigt!

Med hjälp av månadsgivare kan vi fortsätta bedriva vår verksamhet framåt och öka kunskapen om världens mest kända okända sjukdom.

Tillsammans kan vi göra skillnad!

Jag vill bli månadsgivare

This will close in 0 seconds

0
Kommentera inlägget!x
()
x